fbpx

Otsing

Avaldatud 30.04.2020 | 09.21

Olev Subbi näituse taustalood on jõudnud veebi

Olev Subbi. Hilissuvi. 1978. Eesti Kunstimuuseum

Adamson-Ericu muuseumis avati vahetult enne eriolukorra väljakuulutamist näitus „Olev Subbi. Värvidega ideaalmaailma otsingul“. Näitus keskendub kunstniku varasemale loomeperioodile. Soovides kunstielamused siiski publikuni tuua, käivitas muuseum taustalugude sarja, mis on nüüdseks koos pildimaterjaliga koondatud muuseumi kodulehele.

Näitust tutvustaval veebilehel avaneb Olev Subbi elulugu ja loomemaailm. Näituse kuraatori Ülle Kruusi koostatud tekste täiendavad arhiivifotod ja pildivalik maalidest. Sissevaated lapsepõlve ja ülevaade kunstnikuks kujunemise teekonnast kirjeldavad Subbi arengut talle omase kunstnikukäekirjani. Traagilise elukäigu kiuste ja toonasest komplitseeritud ajaloosündmustikust hoolimata suutis kunstnik säilitada oma loomerõõmu ja teoste helge tonaalsuse. Taustalugudega tutvustatakse Subbile iseloomulikke vaikelusid, aktimaale ja maalide värviküllast lootusrikast meeleolu.

Teises maailmasõjas mitu lähedast kaotanud kunstnik saadeti 1949. aasta märtsiküüditamisel Siberisse asumisele. Hiljem kodumaale tagasi pääsenud Subbi loometee kulges läbi mitme kümnendi, millesse jäävad nii meisterliku kompositsiooniga natüürmordid, huvitavad linnavaated kui ka lapsepõlvekodu kujutavad idüllilised maalid. Kunstniku loomingu kõrgperiood jääb 1960.–1980. aastatesse.

„Luues nihestatud ruume, linnu ja maastikke, otsis Subbi nii esteetilisi kui ka inimlikke väärtusi ning vormis need oma isikupärasesse maaliloomingusse. Hõrgud, erinevates maaližanrites teosed, milles on Eestimaa ja ideaalmaailma kokkupuuteid, tõstsid Olev Subbi loomingu kõrgtasemele just sellel ajaperioodil,“ kirjeldab kunstniku käekirja ja loomeperioode Ülle Kruus.

Näitust saab Adamson-Ericu muuseumis külastada pärast eriolukorra lõppemist ja muuseumide taasavamist. Taustalugude sarjaga saab tutvuda muuseumi kodulehel.