fbpx

Otsing

Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965 03.12.2021 – 27.03.2022

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Valve Janov. Lüüdi Haapsalu rannas. 1957. Erakogu
Näitus

Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965

Väljapanek keskendub Valve Janovi (1921–2003) varasele loomingule, ulatudes esimestest tähelepandavatest katsetustest sõjajärgse eesti avangardkunsti klassikani, mille eksponeerimine selle loomise ajal oli Eesti NSV-s mõeldamatu. Jälgitakse kunstniku mõtte ja kujutluse liikumist, loomingulise vabaduse ja sõltumatuse proovilepanekut suletud ühiskondlikus ruumis, viise ja vorme, kuidas sõlmuvad fantaasiamängud ja tehnilised otsingud, unustamata Valve Janovi lemmikmotiive – kala ja kuud.

Valve Janovist kujunes meie esimese sõjajärgse mitteametliku kunstnikerühmituse keskseid liikmeid. Rühmitus moodustus Tartus pärast 1956. aastat ning selle tuumikusse kuulusid veel Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires. Nime sai rühmitus 1960. aastal Tartu 8. Keskkoolis tsenseerimata näituse järgi, mis jäigi rühmituse ainsaks avalikuks ühisesinemiseks. Rühmitus mängis tähtsat osa eesti kunsti vastupanuvõitluses, hoides totalitaarse süsteemi kiuste esteetilisi väärtusi, samas otsustavalt uuendades meie kunstikeelt ja väljendusvahendeid.

Näitusel on esindatud Valve Janovi kaasteelised Herman Aunapuu, Varmo Pirk, Kaja Kärner, Lüüdia Vallimäe-Mark, Lembit Saarts, Silvia Jõgever, kes oma portreeliste peegeldustega temast annavad väljapanekule lisamõõtme.

Saalivihik PDF

Valve Janov sai kunstihariduse Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis aastatel 1938–1948, peamiselt Johannes Võerahansu, Elmar Kitse ja Ado Vabbe käe all. Stalini-aegset instituuti tal lõpetada ei võimaldatud.

Näitus toimub Eesti Kunstimuuseumi ja Kunstiühingu Pallas koostöös.

Kuraatorid: Ülle Kruus, Enn Lillemets (Kunstiühing Pallas)

Galerii

Pressikajastused