fbpx

Otsing

Valguse linn. Eesti kunstnikud Euroopa suurlinnades 11.03.2016 – 07.08.2016

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Eduard Ole. Pariisi vaade. 1927. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Valguse linn. Eesti kunstnikud Euroopa suurlinnades

Pariisi rolli 20. sajandi esimese poole eesti kunstnike jaoks on raske üle hinnata. Linn võlus kunstnikke oma arhitektuuri ja valguse, rikkalike muuseumikollektsioonide ja kaasaegsete kunstiarengutega ning vabameelse loomingulise atmosfääriga.

Reis Pariisi sai kunstnikukäekirja viimistlemise peaaegu kohustuslikuks osaks. Lühemat aega viibisid Valguse linnas teiste hulgas Aleksander Vardi, Andrus Johani ja Kaarel Liimand, pikemaks perioodiks sai Pariis kodulinnaks Karl Pärsimäele ja Eduard Wiiraltile. Inspiratsiooni pakkusid teisedki suurlinnad, nagu Barcelona, Berliin ja Veneetsia, kuhu käesolev näitus Pariisi kõrval samuti põikeid teeb.

Viimistletud maalikompositsioonide kõrval jäädvustavad värskelt ja vahetult bulvarite melu ning agulihoovide intiimsust väljapanekus eksponeeritud joonistused ja akvarellid. Suurlinna ja selle kireva elanikegalerii kõrval annavad teosed võimaluse otsida nendest ka looja enesepeegeldusi – märke võõrsil viibimise raskustest ja üksildusest või igatsusest kodukandi järele. Reisidel loodud teoste kõrvutamisel kodumaiste vaadetega leiame viimastest sageli kunstimetropolides kogetud muljete ülekandmist ja kasutamist kodulinna kujutamisel – killukese Pariisi valgust või bulvarite saginat Tartu ja Tallinna tänavail.

Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse kogudest ning erakogudest.

Ajavahemikus 01.07–31.12.2017 eksponeeriti näitust osaliselt Eesti Vabariigi suursaatkonnas Helsingis. 

Näituse kuraatorid: Kerttu Männiste (Eesti Kunstimuuseum), Kadri Asmer (Tartu Ülikool)
Näituse kujundus: Taso Mähar
Graafiline disain: Kätlin Tischler

Täname: Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Kultuurkapital, Molycorp Silmet, Tallinna Kesklinna Valitsus, Tallinna Kaubamaja