Tagasi kalendrisse

Valguse linn. Eesti kunstnikud Euroopa suurlinnades

Valguse linn. Eesti kunstnikud Euroopa suurlinnades

Aeg: 11.03.16–07.08.16  11:00–18:00
Asukoht: Adamson-Ericu muuseum

Pariisi rolli 20. sajandi esimese poole eesti kunstnike jaoks on raske ülehinnata. Linn võlus kunstnikke oma arhitektuuri ja valguse, rikkalike muuseumikollektsioonide ja kaasaegsete kunstiarengutega ning vabameelse loomingulise atmosfääriga. Reis Pariisi sai kunstnikukäekirja viimistlemise peaaegu kohustuslikuks osaks. Lühemat aega viibisid Valguse linnas teiste hulgas Aleksander Vardi, Andrus Johani ja Kaarel Liimand, pikemaks perioodiks sai Pariis kodulinnaks Karl Pärsimäele ja Eduard Wiiraltile. Inspiratsiooni pakkusid teisedki suurlinnad, nagu Barcelona, Berliin ja Veneetsia, kuhu käesolev näitus Pariisi kõrval samuti põikeid teeb.

Viimistletud maalikompositsioonide kõrval jäädvustavad värskelt ja vahetult bulvarite melu ning agulihoovide intiimsust väljapanekus eksponeeritud joonistused ja akvarellid. Suurlinna ja selle kireva elanikegalerii kõrval annavad teosed võimaluse otsida nendest ka looja enesepeegeldusi – märke võõrsil viibimise raskustest ja üksildusest või igatsusest kodukandi järele. Reisidel loodud teoste kõrvutamisel kodumaiste vaadetega leiame viimastest sageli kunstimetropolides kogetud muljete ülekandmist ja kasutamist kodulinna kujutamisel – killukese Pariisi valgust või bulvarite saginat Tartu ja Tallinna tänavail.

Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse kogudest ning erakogudest.

Näituse kuraatorid: Kerttu Männiste (Eesti Kunstimuuseum), Kadri Asmer (Tartu Ülikool)
Näituse kujundus: Taso Mähar
Graafiline disain: Kätlin Tischler

Kontakt ja lisainfo:

Kerttu Männiste
Kuraator
6066410, 5684 2804
kerttu.manniste@ekm.ee

Prantsuse Instituut Eestis
Kommunikatsioonijuht Emilie Toomela
emilie@ife.ee, 5814 5058

Täname:

Prantsuse Instituut Eestis
Eesti Kultuurkapital
Molycorp Silmet
Tallinna Kesklinna Valitsus
Tallinna Kaubamaja

Eduard Ole. Pariisi vaade. 1927. Eesti Kunstimuuseum