fbpx

Otsing

Tasakaalus(t väljas). Näitus märkamisest ja meelerahust 23.02.2024 – 13.10.2024

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Urmas Lüüs. Objekt sarjast „Teatavate piiride poorsusest“. 2021. Kunstniku loal
Näitus

Tasakaalus(t väljas). Näitus märkamisest ja meelerahust

Näitus kutsub mõtisklema, kuidas hoida elus tasakaalu ning tulla toime muutuste ja raskustega. Väljas on kaheksa nüüdiskunstniku looming, mis ühel või teisel viisil küsib tasakaalupunktide järele. Kuidas balansseerida murede ja rõõmude, töö ja puhkuse, unistuste ja kohustuste, ärevuse ja meelerahu vahel? Teiste seas näeb Ingrid Alliku filigraanset keraamikat, Karel Koplimetsa hingekriipivaid fotosid ja Urmas Lüüsi süngeid objekte, aga ka Maret Sarapu helgeid klaasmosaiike ning Sigrid Viiru humoorikat fotosarja.

Näitust saadavad eri vanuserühmadele mõeldud haridusprogrammid ja loengusari vaimse tervise hoidmisest koostöös Peaasi.ee-ga.

Saalivaated

Sisemise rahu ja tasakaalu hoidmine on seda keerulisem, mida muutlikum on meid ümbritsev maailm. Viimastel aastatel on ühiskonna kindlustunnet raputanud koroonapandeemia ja sõjakoledused, aga ka järjest lähemale jõudev kliimakriis. See kõik mõjutab otseselt inimese individuaalset heaolutunnet. Sotsiaalse ebakindluse kõrval võivad meelerahu kõikuma lüüa muutused ajukeemias või elustiilivalikud. Praegusel kriiside ajastul räägitakse järjest enam säilenõtkusest: kuidas ennast kahjustamata vastu pidada ja uute oludega kohaneda. Tasakaal on ju alati habras ning võib kergesti kaduda. See näitus räägibki tasakaalu hoidmisest, mis on muutuste ja raskustega toimetulekul ja heaolutunde säilitamisel kahtlemata üks võtmeoskusi.

Nüüdisühiskonna kriitilisest analüüsist või isiklikest kogemustest tõukuvad teosed puudutavad valulikke teemasid nagu läbipõlemine, isolatsioon, enesetsensuur ja üksildus. Miks varjame tihti oma tegelikke mõtteid või tundeid? Miks mõned mured või probleemid on tabud ning nende lahendamiseks abi otsimine justkui häbiväärne? Kuidas tehtud vigu parandada või mineviku traumadega leppida, lasta muremõtetel minna ning eluga edasi liikuda? Lihtsaid vastuseid ei ole, kuid negatiivsete mõttemustrite märkamine on juba pool võitu.

Koroonaaeg hägustas töö ja vaba aja vahelisi piire ning pani meid unustama, kui tähtis on koostöö ja vahetu suhtlemine. Inimesele kui bioloogilisele, aga ka sotsiaalsele loomale on vajalik nii suhtlus kui ka puhkus. Hingetõmbepausid on asendamatud ja nendeks ei tule aega leida, vaid seda teadlikult võtta. Samuti on üks õnneliku elu alustalasid kuuluvustunne ja tähenduslikud suhted. Paraku on üksildus sotsiaalteadlaste sõnul järjest enam levinud probleem – see on tänapäeva pandeemia, mis võib tabada igas vanuses ja erineva sotsiaalse taustaga inimesi.

Teosed näitusel

Positiivne psühholoogia kutsub keskenduma elu helgemale poolele. Ka näitusel innustab kunstnike looming meid märkama ja väärtustama elu rõõmsamat poolt. Eluraskustele võib vastu minna huumori või absurdiga või otsida meelerahu meditatiivsete teadveloleku praktikate abil. Ja aeg-ajalt tuleb endale meelde tuletada, et eneseteostuse kõrval peaksime õppima ka endast hoolima. Võiksime tunda rohkem rõõmu ka väikestest ja argistest õnnestumistest, olla enda suhtes leebe ja sõbralik ning tänulik selle eest, mis meil on. Peaksime õppima hoolitsema iseenda eest sama kohusetundlikult kui oma laste, lemmikloomade või taimede eest. See võiks aidata elus tasakaalu hoida. Sest tasakaal on kõige alus.

Osalevad kunstnikud: Ingrid Allik, Merle Kannus, Flo Kasearu, Karel Koplimets, Urmas Lüüs, Piret Räni, Maret Sarapu, Sigrid Viir

Kuraator: Karin Vicente
Näituse kujundus ja graafiline disain: Aadam Kaarma

Näituse meeskond: Richard Adang, Siim Hiis, Kaja Kährik, Kaisa-Piia Pedajas, Brigita Reinert, Stanislav Stepaško, Laura Tahk, Allan Talu, Annika Teras

Täname