Tagasi kalendrisse

Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer

Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer

Aeg: 17.04.12–05.08.12  11:00–18:00
Asukoht: Adamson-Ericu muuseum

Londoni lähedal Kingston Vale’is asuv Dorich House Museum on Euroopas 20. sajandi esimesel poolel naisskulptorina silma paistnud Dora Gordine’i (ka Gordin, Gordina) ateljee- ning tema ja abikaasa Richard Hare’i majamuuseum. Aastal 1936 valminud villa on säilitanud oma ajastuomase sisustuse ning arvukalt abikaasade huvidele ja harrastustele viitavaid artefakte. Täna kuulub majamuuseum Kingstoni Ülikoolile. Näitust “Dora Gordine. Skulptor, kunstnik, disainer” võib vaadelda kui Dorich House’i muuseumi külaskäiku Gordine’i põlvkonnakaaslase Adamson-Ericu muuseumisse.

Dora Gordine’i (1895–1991) särav loometee skulptorina sai alguse Tallinnast. Tema juudi päritolu perekond asus Liepajast siia arvatavasti aastal 1911. Elati Karl Burmani projekteeritud juugendmajas Tatari tänav 21b, sama katuse all Ants Laikmaa legendaarse ateljeekooliga. Juba veebruaris 1917 toimus Tallinnas Dora Gordine’i debüüt Viru tänaval avatud kino Passaaž ruumides toimunud Eesti Kunstiseltsi kolmandal näitustel. Ent Eesti kultuuriloos on Dora Gordine jäänud mitmetel põhjustel aastakümneteks tahaplaanile. Põhjuseks võib olla 20. sajandi heitlik poliitiline kliima, mis soodustas paljude faktide mahavaikimist. Tema loomingu taasesitlemine Eestis saab teoks tänu eri maade kunstiajaloolaste koostööle. Selle tulemusel on lisandunud uusi fakte ka kultuurilukku – näiteks selgub, et 1919. aastal eesti kunsti ülevaatenäitusel tehtud üldtuntud fotol seisab teiste seas ka Dora Gordine.

1928. aastal lahkus Dora Gordine Eesti Vabariigi kodanikuna lõplikult Tallinnast. Pariisi asunud kunstnik tegutses seal perioodiliselt juba 1924. aastast ning suutis end tol ajal veel üsnagi meestekeskses Euroopa kunstimaailmas jõuliselt kehtestada. 1920. aastate lõpus esines ta nimekates galeriides nagu Salon des Tuileries (Pariis), Alfred Flechtheimi galerii (Berliin ja Düsseldorf ), Leicester Galleries (London) jne. 1930. aastate keskpaigaks on Dora Gordine’ist saanud üks tuntumaid naisskulptoreid kogu Euroopas. Tema art déco’likud puhta vormiga ja tihti eksootilise alatooniga skulptuurid on pälvinud head vastukaja.

Gordine’i elus on toimunud üllatavaid suunamuutusi ja leidub veel senini täpsemalt dokumenteerimata perioode. 1930. aastal siirdus ta abielludes Singapuri, veetes viis aastat Malaisias. Aastal 1936 abiellus ta taas, seekord iiri aristokraadi Richard Hare’iga (1907–1966) ning alustas elu Londoni lähedal Kingston Vale’is briti kõrgseltskonna daamina. Järgnevad aastad oli Gordine hõivatud elava loomingulise tegevusega. Ta disainis ka oma kodu sisekujundusdetaile ning lõi mitmeid sidemeid kunsti- ja kultuuriringkondades. Villa nimi Dorich on tuletatud abikaasade eesnimedest. Dora Gordine oli Briti Kuningliku Skulptorite Ühingu liige, Portreeskulptorite Ühingu asutajaliige ning loominguliselt aktiivne veel 1960. aastatel.

Andeka kunstniku eluloos on ka hämaramaid lehekülgi. Kõige vähem on dokumenteeritud tema eluperiood Tallinnas. Ta on korduvalt muutnud oma elulugu, rahvust ning sünniaastat. Silmapaistva kunstniku kõrval elas ka tähelepanuväärne elukunstnik, osav inimestega manipuleerija ja pooltõdede lansseerija. Ent seegi pool on eksootilise Dora Gordine’i puhul põnev ja ajastuomane. Ta elas oma kunstnikuelu keerulisel ajal, mil varisesid kokku impeeriumid ja sajandeid Euroopat kandnud traditsioonid.

Näitus on koostatud Inglismaal, Dorich House’i muuseumi kollektsiooni pohjal. Väljapaneku koostajad on kunstiajaloo professor Fran Lloyd, PhD Jonathan Black ning Dorich House’i muuseumi kuraator Brenda Martin.

Eesti Kunstimuuseumi poolsed koordineerijad: Juta Kivimäe, Ülle Kruus

Kujundaja: Inga Heamägi

Näitus toimub koostöös:

Dorich House Museum

Kingston University London

Täname:

Kultuuriministeerium