fbpx

Otsing

Avaldatud 01.11.2023 | 14.47

Eesti Kunstimuuseumi kullafondi sarja uuel postmargil on Konrad Mägi portree Marie Reisikust

""
Ilmus „Eesti Kunstimuuseumi kullafondi“ sarja 14. postmark. Foto: Omniva

Eesti Kunstimuuseumi kullafondi postmargiseeria täienes uue margiga, millel on kujutatud Konrad Mäe portreed siinse naisliikumise ühest juhfiguurist Marie Reisikust. Postmargi kujundas tunnustatud graafik Lembit Lõhmus.

Uuel postmargil on teos, mis kujutab 29-aastast Reisikut, kes tegutses aktiivselt eelmise sajandi esimeses pooles nii ajakirjanduses, poliitikas, hariduses kui ka mujal.

Käesoleva portree puhul on ilmselt tegemist ühe psühholoogilisema ning isiklikuma tööga Konrad Mägi naisportreede sarjas. Sarnaselt Konrad Mägiga täiendas ka Marie Reisik end erialaselt Pariisis, kust kodumaale naastes pühendus ta prantsuse keele õpetaja ameti kõrval ühtlasi ka naiste poliitilise ja majandusliku vabaduse eest seismisele. Marie Reisik esindas naiste võrdõiguslikkuse häält nii Asutava Kogu liikmena kui ka mitmete ühingute ja liitude asutajana, sealhulgas oli ta üks kunstiühing Pallas asutajatest.

„Eesti Kunstimuuseum alustas koostööd Eesti Postiga 2008. aastal ja Konrad Mägi „Marie Reisiku portree“ on juba 14. postmark meie väärtusliku pärandi tippteostega. Oleme väga tänulikud Omnivale suurepärase koostöö eest – raske on üle hinnata väikese kauni postmargi teeneid meie kunstipärandi tutvustamisel,“ ütles Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme.

Konrad Mäe teost kujutav mark maksab 1,30 eurot ja sobib riigisiseseks saatmiseks. Marke on trükitud kokku 20 000 trükikojas Vaba Maa ja postmark ning esimese päeva ümbrik on müügil Omniva e-poes ja postkontorites üle Eesti. Esimese päeva tempel asub Tartus Kvartali postkontoris.

Lembit Lõhmuse loodud marki esitleti 1. novembril Konrad Mägi 145. sünniaastapäevale pühendatud rahvusvahelisel konverentsil Heino Elleri Muusikakoolis. Lisaks toimub margi esitlus ka Eesti Kunstimuuseumi 104. sünnipäeval, 17. novembril kell 12 Kumu kunstimuuseumis.

„Eesti Kunstimuuseumi kullafond“ sarja postmarki annavad kolmepoolses koostöös välja Omniva, Eesti Kunstimuuseum ja Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts Eesti Kunstimuuseumi sünnipäeva puhul.

Sarja postmargil on varasemalt reprodutseeritud Nikolai Triigi, Henn-Olavi Roode, Lepo Mikko, Elmar Kitse, Herbert Luki, Karl Pärsimägi, Valve Janovi, Ülo Soosteri, Johann Köleri, Konrad Mägi, Karin Lutsu ja Felix Randeli, Pieter Brueghel noorema ateljee, Ado Vabbe, Gustav Adolf Hippiuse ja Adamson-Ericu teoseid.

„Eesti Kunstimuuseumi kullafond“ postmarkide sarjas ilmunud marke näeb siin.