fbpx

Otsing

Avaldatud 14.11.2023 | 13.21

Eesti Kunstimuuseumi 104. sünnipäev: kingitus kunstisõpradelt, uus kullafondi mark ning soodsa hinnaga aastakaart ja raamatud

""
Aili Vint. Raamatuillustratsioon. 1979

17. novembril tähistab Eesti Kunstimuuseum 104. sünnipäeva ja sel puhul kingib Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts muuseumile sünnipäevaks Aili Vindi teose „Raamatuillustratsioon“.

""
Aili Vint. Raamatuillustratsioon. 1979

Tundliku värvitajuga Vint

Aili Vindi maal on illustratsioon 1980. aastal kirjastuses „Kunst“ ilmunud Vindi raamatule „Kollane sinises nagu päikene taevas“, mis oli mõeldud värvusõpetuse õpiku ja kunstikasvatusliku raamatuna lastele. Vint kasutas teoses kujutatud läbilõiget taeva erinevatest kihtidest esmakordselt 1973. aasta kujunduspannoos joonisfilmile „Lend“. Joonisfilmi režissööriks oli Rein Raamat, stsenaristiks Paul-Erik Rummo ning heliloojaks ansambel Ruja asutaja Rein Rannap. See film, mida on käsitletud kui abstraktset ja suure üldistusjõuga animatsiooni väljendamaks inimese lennuunistust ning selle unistuse teostumist, tõi 1974. aastal Tallinnfilmi noorele joonisfilmigrupile tunnustuse Zagrebi animatsioonifestivalil.

1979. aastal taasloodud fragment joonisfilmi pannoost on ühelt poolt hommage animafilmile, millele viitavad filmirulli perforeeritud servad teose külgedel. Teiselt poolt on tegu tehniliselt kõrgetasemelise teosega, mis segab op- ja popkunsti võttestiku ning milles tundliku värvitajuga Vint on suutnud luua täpsed värvide üleminekud, kasutades selleks guaššvärvide võimalusi.

Teos antakse üle 17. novembril toimuval Eesti Kunstimuuseumi töötajate pidulikul õhtusöögil.

Uuel postmargil on Konrad Mägi portree Marie Reisikust

Traditsiooniliselt ilmub Eesti Kunstimuuseumi sünnipäevaks „Eesti Kunstimuuseumi kullafond“ sarja postmark. Tänavu ilmunud margil on kujutatud Konrad Mäe portreed siinse naisliikumise ühest juhfiguurist Marie Reisikust. Postmargi kujundas tunnustatud graafik Lembit Lõhmus.

""
„Eesti Kunstimuuseumi kullafondi“ sarja 14. postmark. Foto: Omniva

Omniva, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi koostöös välja antud marki esitleti 1. novembril Konrad Mägi 145. sünniaastapäevale pühendatud rahvusvahelisel konverentsil. Postmarki on võimalik osta Kumu kunstimuuseumi poest.

Sarja postmargil on varasemalt reprodutseeritud Nikolai Triigi, Henn-Olavi Roode, Lepo Mikko, Elmar Kitse, Herbert Luki, Karl Pärsimägi, Valve Janovi, Ülo Soosteri, Johann Köleri, Konrad Mägi, Karin Lutsu ja Felix Randeli, Pieter Brueghel noorema ateljee, Ado Vabbe, Gustav Adolf Hippiuse ja Adamson-Ericu teoseid.

„Eesti Kunstimuuseumi kullafond“ postmarkide sarjas ilmunud marke näeb siin.

Soodushinnaga aastakaart ja raamatud

Eesti Kunstimuuseumi sünnipäevanädalal on võimalus osta muuseumi aastakaart soodushinnaga 80 eurot ehk tavapärasest 20 protsenti soodsama hinnaga. Eesti Kunstimuuseumi aastakaardiga saab külastada viit muuseumi filiaali piiramatu arv kordi ning kaaslasele kehtib tasuta pääse. Aastakaart annab tasuta külastusõiguse kõigile näitustele kõigis filiaalides.

Lisaks on Eesti Kunstimuuseumi kauplustes ja e-poes kõik Eesti Kunstimuuseumi poolt välja antud raamatud müügil 20 protsenti soodsama hinnaga. Soodushinnaga raamatuid saab soetada kõigi Eesti kunstimuuseumi filiaalide – Kumu kunstimuuseumi, Kadrioru kunstimuuseumi, Mikkeli, Niguliste ja Adamson-Ericu muuseumi – muuseumipoodides kohapeal ning muuseumi e-poest. Soodushinnad kehtivad 19. novembrini.