fbpx

Otsing

Sõprus lõuendil 25.10.2024 – 16.03.2025

Adamson-Ericu muuseum
Hind osalejale
6 €

Muuseumitunni eest tasumine arvega või kassas. Sarja tellijale soodustused.

Kaja Kärner. Marta tänav. Detail. 1976. Akrüülvärv, paber. Eesti Kunstimuuseum
II kooliaste
Muuseumitund

Sõprus lõuendil

Muuseumitunni eesmärk on tutvustada Kaja Kärneri elu ja loomingut. Näitusel vaadeldakse tema teoste koloriiti ja olustiku kujutamise viise ning analüüsitakse, mil moel on kunstniku loomingut mõjutanud ajastu, mil ta elas.

Tunnis tehakse ringkäik näitusel „Kaja Kärner. Sõprus ja aeg“ ning arutletakse tema loomingus korduvate teemade ja motiivide üle. Õpilased tutvuvad maalikunstile iseloomulike terminitega ja uurivad, kuidas kunstniku olustikumaalid peegeldavad tema aega. Kunstniku kodu ja ajastu tähtsuse mõistmiseks on kunstikeldrisse loodud Karlova atmosfääriga elutuba, kus õpilased kuulevad 1960. aasta rühmitusest ja sinna kuulunud Tartu kunstnike sõpruskonnast. Mänguliste paarisharjutuste ja grupitööde kaudu tunnetatakse, kuidas kambavaim mõjutab kunstiteose loomist. Muuseumi hubases õppeklassis loovad õpilased kollaaži, mille koopiast voldib igaüks endale isikliku zine ehk kunstiraamatu.

Märksõnad: olustikumaal, kollaaž, abstraktne kunst, moodsad väljendusvahendid, omapärane koloriit, kunstnike sõpruskond, mitteametlik kunst, 1960. aasta kunstirühmitus.

Tunni läbimisel õpilane:

  • saab teada, kes oli Kaja Kärner;
  • õpib selgeks mõningad maalikunsti mõisted;
  • harjutab kunstiteost kirjeldades end väljendama ja oma arvamusi põhjendama;
  • arendab paaris- ja grupitöö oskust:
  • valmistab kunstiraamatu ehk zine.

Eel- ja järeltegevused

Enne tundi

  • Tunni eelhäälestuseks soovitame koos õpilastega tutvuda mõne Kaja Kärneri teosega Eesti Kunstimuuseumi digitaalkogus. Õpilastega võib arutleda motiivide ja teemade üle, mida kunstnik on kujutanud.

Pärast tundi

  • Muuseumis jagatakse õpilastele tööleht, mida saab tunnis käsitletud teemade jätkuks iseseisvalt või klassiga ühiselt täita ja lõpetada.
  • Soovitame õpilastel kasutada muuseumitunnis valmistatud kunstiraamatut loova eneseväljenduse arendamiseks, näiteks võib kirjutada sinna luuletusi või kasutada seda visandiraamatuna. Seejärel võib klass korraldada kunstiraamatutest väikese näituse, kus tutvutakse üksteise loominguga.
  • Inspireerituna Kaja Kärneri Karlova maalidest võib klass loovtööna korraldada fotoprojekti ülesandega tabada oma kodulinnaosale iseloomulikke värve, meeleolu ja olustikku.

Muuseumitund kestab 90 minutit.
Tundi saab tellida eesti keeles.