Herman Talvik 100
Näitus on pühendatud meie kunstiloos ühe suurima visionääri Herman Talviku (1906–1984) 100. sünniaastapäevale. Tema sügavalt isiklikule vaimsele elamusele toetuva ekstaatilis-religioosse tunnetusega loomingule kuulub erandlik koht eesti kunstis.
Herman Talviku isikupära ilmnes juba 1930. aastate teisel poolel ja 1940. aastate alguses, mil ta varem viljeldud varjundipeene maastikumaali kõrval hakkas välja kujunema omanäoline nägemuslik-sümbolistlik visuaalne keel. Sellest perioodist pärineb arvukalt söe- ja kriidijoonistusi ning monotüüpiaid, kus kunstnik tegeleb müstiliste, reaalsest ajast ja ruumist väljuvate teemadega.
1944. aastal siirdus Herman Talvik Rootsi. Seal kujunes temast üks silmapaistvaim isiksus väliseesti kunstis, kes ühena vähestest meie pagulaskunstnikest suutis vabakutselisena arvestatavalt osaleda Rootsi kunstielus. Järgnevail aastakümneil arenes ta oma teostes üha suurema küpsuse, seesmise vabaduse ja vaimse kirgastumise suunas. Herman Talviku nägemusliku loomingu keskpunktis on üldinimlikud ja filosoofilised mõtisklused – elu ja surm, usk, lootus ja lunastus, igavikulisus ning kaduvus. Neile teemadele annab ta kirglikult sugestiivse, tihti ääretult mitmekihilise tähendusväljaga visuaalse tõlgenduse, kasutades selleks meisterlikult kaasaegset kunstikeelt.
Herman Talvik on töötanud väga erinevates graafika tehnikates – linool- ja puulõikes, litos, ofordis, akvatintas, kuivnõelas. Ta on loonud tundlikke joonistusi, suurepäraseid monotüüpiaid ja maale. Tema temperamendi ekstaatilisus tuleb esile nii must-valge graafika jõulises märgilisuses kui ka monotüüpiate ja maalide palangulises värvilõõmas.
Näitusel „Herman Talvik 100“ esitletakse kunstniku maale, monotüüpiaid ja graafikat Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakollektsioonidest. Suurt osa hiljuti Rootsist Eestisse jõudnud töid eksponeeritakse Eestis esmakordselt.
Näituse avamisele saabuvad Rootsist ka kunstniku abikaasa Irma Talvik ning lapsed oma peredega.
Herman Talviku suure tähendusmahuga loominguga suhestumiseks pakub muuseum lisaks näitusele ka mitmeid üritusi nii lastele kui täiskasvanuile. Kogu näituse vältel on võimalik osaleda haridusprogrammis „Müstilised nägemused ja kirkad toonid“ ning 3.-5. jaanuaril 2007. talvise koolivaheaja kunstistuudios, mida juhendab muuseumipedagoog Liisi Lauer. Täiskasvanutele toimub 14. detsembril kunstistuudio „Teine valgus“, mida juhendab kunstnik Kristiina Kaasik.