Estoonlased kujutavas kunstis
Näitus on pühendatud Estonia teatri- ja kontserdimaja valmimise 100. aastapäevale ning on üks osa suuremast ürituste ja kultuurisündmuste sarjast.
Ekspositsioon ja seda saatev programm valmib koostöös Rahvusooperiga Estonia, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga ning Estonia Seltsiga. Näitusel esitletakse kunstiteoseid, mis tutvustavad Estoniaga seotud inimesi läbi aastasaja. Maalide, graafiliste teoste ja skulptuuridega tutvumise kõrval on võimalik saada lisateavet artistide kohta ning kuulata ja vaadata nende esinemisi mitmete arhiivide ning muuseumide materjalide põhjal.
Näitust koostama hakates tegid muuseum ja Rahvusooper Estonia juhtkond otsuse koondada võimalikult palju tähelepanu majale sisu andnud inimestele. Süvenemine Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Estonia Seltsi kogudes leiduvasse ainesesse estoonlaste kohta oli huvitav ja samas tulemuslik, sest kunstivaramutes oli ka mitu avalikkusele vähetuntud teost, millel on unikaalne kultuuri- ja kunstiväärtus. Johannes Greenberg, Ants Laikmaa, Nikolai Triik ja Felix Randel on vaid lühiloetelu nimekaist kunstnikest, kelle loomingut näitusel eksponeeritakse.
20. sajandil kujunes heaks tavaks jäädvustada armastatud artiste nende kaasaegsete kunstnike poolt. Loominguliste isiksuste põnevate karakterite ja aeg-ajalt ka legendaarsete rollide kunsti eri vormidesse püüdmine jääb juubelinäitusel ajavahemikku 1910–1999. Maalid, graafilised lehed ja skulptuurid kunstnike loomepärandist aitavad välja tuua teatri- ja muusikaelus säranud persoone läbi sajandi. Vaatajatele avanenud teoste esteetilis-visuaalne külg tuletab meelde aastakümneid tagasi saadud nostalgilisi teatri- ja kontserdielamusi. Kokku on näitusel eksponeeritud 35 kunstniku teoseid legendaarsetest estoonlastest alates Theodor Altermannist kuni Arne Mikuni välja.
Näitust saatvas publikuprogrammis toimuvad kohtumisõhtud ja töötoad, kus hubasesse muuseumikeskkonda toovad lisaväärtust tänapäeval teatrimajas tegutsevad artistid ja spetsialistid. Kohtutakse Anu Kaalu, Aime Leisi, Ülle Ulla, Urve Tautsi ja mitme teisega.
Laulu- ja mänguselts Estonia asutati aastal 1865. Näitemängude etendamisega tehti algust juba 1871. aastal ning kutseliseks teatritrupiks saadi 11 palgatud näitlejaga 1906. aastal. Sajandi möödumist sellest teatriajaloo suursündmusest tähistati ulatuslikult 2006. aastal.
Tänavu tähistatakse suurejoonelise ning mitmekülgse programmiga eestlaste rahvusliku sümboli, Estonia teatri- ja kontserdimaja valmimise 100. aastapäeva, mille üheks osaks on ka näitus „Estoonlased kujutavas kunstis”.
Kuraator: Ülle Kruus
Projekti koostööpartnerid: Arne Mikk ja Seidi Raid
Näituse kujundaja: Villu Plink
Graafiline kujundaja: Külli Kaats
Näituse meister: Uve Untera
Publiku- ja haridusprogrammide kuraator: Liis Kibuspuu
Täname: Rahvusooper Estonia, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Estonia Selts