Adamson-Ericu muuseum 25. Kunstisisesed dialoogid ajapeeglis
Adamson-Ericu muuseumi 25. aastapäeva tähistav näitus muuseumihoone kahel korrusel keskendub dialoogile Adamson-Ericu (1902–1968) ja tema eakaaslaste loomingu vahel.
Tutvustatakse 20. sajandi esimesel poolel Eesti kunstielus olulisi loovisikuid – Eduard Wiiraltit, Karin Lutsu, Karl Pärsimäge, Aleksander Vardit jt – nii portreede kui ka nende loominguliste otsingute võrdluse kaudu. Samuti eksponeeritakse 2008. aastal Lilian Semperi pärandina muuseumikogusse lisandunud teoseid, sealhulgas lisaks tarbekunstile ka arvukalt originaalkavandeid.
Näituse külastaja kohtub 20. sajandi eesti kunstiga, mis peegeldab nii Adamson-Ericu (1902–1968) kui ka tema eakaaslaste ja sõprade loomingulisi otsinguid kodumaal ja võõrsil. Väljapaneku fookuses on Adamson-Ericu neljakümne viie aasta pikkuse loomepärandi kõrval lisaks ka teosed mõnedelt noorema põlve kunstnikelt, kes on olnud tema kunstimõtte jätkajad.
Kunstikeskseid paralleele ja erisusi saab vaataja jälgida portreedel, vaikeludel, aktimaalidel, linnavaadetel ja maastikel. Esitletavad autorid on Paul Burman, August Jansen, Andrus Johani, Johannes Greenberg, Jaan Grünberg, Albert Kesner, Jaan Koort, Kaarel Liimand, Karin Luts, Aleksander Mülber, Evald Okas, Eduard Ole, Karl Pärsimägi, Enn Põldroos, Olev Subbi, Konstantin Süvalo, Kristjan Teder, Aleksander Vardi, Kuno Veeber ja Eduard Wiiralt. Suures mahus eksponeeritakse ka Lilian Semperi hinnalise pärandina käesoleval aastal muuseumikogudesse lisandunud teoseid, mis on EKM restauraatorite Maris Klaasi ja Sirje Alteri kaasabil korrastatud.
Muuseumi ja Uus Vana Teatri koostöös loodud algupärane dramatiseering kunstniku teest: „Adamson-Eric ad astra” esietendub 5. jaanuaril 2009.
8.12.2008 algusega kell 11.00 toimub Kumu auditooriumis (Weizenbergi 34 / Valge 1, Tallinn) rahvusvaheline konverents „Isikumuuseum: isik ja muuseum”. Konverents osundab erinevatele aspektidele, mis soodustavad või ka piiravad isikumuuseumide tööd võrreldes suurte teema- ja keskmuuseumidega. Konkreetse persooni ajaloolisest ja kultuuriloolisest taustast sõltuvad tihti ka tema isikunime kandva institutsiooni kohta käivad ootused ühiskonnas. Erialast diskussiooni elavdaval konverentsil käsitletakse Eesti erinevate kunstnike, kirjanike ja muusikute isikumuuseumide tegevusi ning saadakse ülevaade ka naaberriikide (Soome, Läti ja Leedu) analoogsete institutsioonide kogemustest ning rahastamise erisustest.
Kuraator: Ülle Kruus
Väljapaneku ning infopaketi kujundajad: Mari Kurismaa, Mari Kaljuste ja Kätlin Tischler
Haridusprogrammide ja uute töövihikute autor: Liisi Lauer
Adamson-Ericu muuseumi suurtoetaja on Rimess OÜ
Täname: Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.
Pressikajastused
-
Etendus kunstniku teest ─ “Adamson-Eric ad astra”. Ülle Kruus. Sirp. 15.01.2009https://www.sirp.ee/s3-pressiteated/c2-pressiteated/etendus-kunstniku-teest-qadamson-eric-ad-astraq/
-
Adamson-Ericu muuseumis näeb monoetendust. ERR. 14.01.2009.https://www.err.ee/485552/adamson-ericu-muuseumis-naeb-monoetendust