fbpx

Otsing

Avaldatud 13.11.2024 | 10.15

Eesti Kunstimuuseum tähistab 105. sünnipäeva näituse, ekskursioonide ja loengusarjaga

""
Näitus „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“ on pühendatud Eesti Kunstimuuseumi 105. sünnipäevale. Foto: Stanislav Stepaško

17. novembril tähistab Eesti Kunstimuuseum 105. sünnipäeva. Väärika tähtpäeva puhul saab Kadrioru kunstimuuseumi näitusel „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“ uudistada sisutihedat tagasivaadet muuseumi algusaegadesse. Presidendi algatatud uudishimu päeva raames on võimalik osa saada ekskursioonidest kolmes Kadrioru muuseumis, lisaks on tulemas kaks loengusarja „5 kunstiteost, mis muutsid ajalugu“ kuraatorituuri.

105. sünnipäeva tähistav Eesti Kunstimuuseum on peadirektor Sirje Helme sõnul suurte traditsioonidega, kuid väga arenemisvõimeline ja edukas organisatsioon. „Rõõm on olnud jälgida, kuidas töötab meeskond, kus oma eriala armastavad võimekad kolleegid on oma ideede ja tööga kasvatanud muuseumist paiga, kus kunst tõesti elab ja mida külastavad nii kohalikud elanikud kui ka turistid, lastest eakateni. Näitused, teadustöö, publikuprogrammid, toredad poed ja kaunid raamatud – see on kunstiruum, kuhu tasub alati tulla!“ ütles Sirje Helme.

Juba septembrist on Kadrioru kunstimuuseumis avatud Eesti Kunstimuuseumi 105. sünnipäevale pühendatud näitus „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“, mis tutvustab Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni kujunemislugu alates muuseumi asutamisest 1919. aastal kuni Teise maailmasõjani.

Pühapäeval, 17. novembril saavad kunstisõbrad osa võtta Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvate filiaalide eriekskursioonidest, mis kuuluvad ka presidendi algatatud uudishimu päeva programmi.

Kadrioru kunstimuuseumis toimuvad lühituurid näitusel „Käpikust Kölerini. Muuseumikogu sünnilugu“, kus saab kuulda põnevaid lugusid ning näha haruldasi kunstiteoseid ja esemeid, mida kunstimuuseumis tihti ei eksponeerita. Eesti Kunstimuuseumi peavarahoidja Kersti Kuldna ja Kadrioru kunstimuuseumi kuraatori Kerttu Männiste läbiviidavad eestikeelsed tuurid algavad kell 12, 13 ja 15.

Kumu kunstimuuseumis algab kell 14 skulptuurikogu juhataja Juta Kivimäe erituur näitusel „Härra N-i elu ja surm. Urmas Lüüsi kodanlikud ruumid“. Siin keskendutakse näitusel eksponeeritud skulptuuridele, millest samuti on paljud aastakümneid muuseumi hoidlas peidus olnud.

Mikkeli muuseumi erituuril „Johannes Mikkel ja kunstnikulegendid“ algusega kell 15 saab teada põnevaid seiku kunstikoguja Johannes Mikkeli ja tema kogu kohta. Legende jutustab ja kunstikoguja sisemaailma avab Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi direktor Aleksandra Murre.

Muuseumi 105. sünnipäeva puhul viiakse läbi tuure ka loengusarja „5 kunstiteost, mis muutsid ajalugu“ raames. Sarja esimesed loengud on juba toimunud Niguliste ja Mikkeli muuseumis ning Kadrioru kunstimuuseumis. Adamson-Ericu muuseumis leiab erituur aset teisipäeval, 19. novembril kell 17. Adamson-Ericu kaasajal skandaalselt mõjunud teose puhul avab kuraator Karin Vicente ühe põneva maali lugu, tõlgendades sellel kujutatud vastuolulisi detaile. Erituuride sari lõpeb teisipäeval, 10. detsembril kell 17, kui Kumu kunstimuuseumis tutvustavad kaht ajalugu muutnud teost Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme ja Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli.

Traditsiooniliselt ilmub Eesti Kunstimuuseumi sünnipäevaks sarja „Eesti Kunstimuuseumi kullafond“ postmark. Margi esitlus toimub teisipäeval, 19. novembril kell 12 Kumu kunstimuuseumi aatriumis.

Kolmapäeval, 20. novembril kell 18 avatakse Kumu kunstimuuseumi aatriumis Erki Kasemetsa installatsioon „LIFE-FILE“ (1989–2024) ning osa saab vestlusest kunstnikuga. Installatsioon on Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Seltsi kingitus muuseumile 105. sünnipäevaks.

Muuseumi sünnipäeva puhul on 16.–30. novembrini Eesti Kunstimuuseumi kauplustes ja e-poes kõik kaubad ja Eesti Kunstimuuseumi aastakaart 15 protsenti tavapärasest soodsama hinnaga. Eesti Kunstimuuseumi aastakaardiga saab külastada viit filiaali (Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum, Mikkeli muuseum, Niguliste muuseum ja Adamson-Ericu muuseum) piiramatu arv kordi ning ka kaaslasele kehtib tasuta pääse.