Tagasi kalendrisse

Ringkäik näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“ fookusega graafikal

Ringkäik näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“ fookusega graafikal

Aeg: 24.01.19  17:00–18:00
Asukoht: Adamson-Ericu muuseum
Hind: Osalemine muuseumipiletiga 5/4 €

Neljapäeval, 24. jaanuaril kell 17.00 tutvustab Adamson-Ericu muuseumis kunstiteadlane ja Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu juhataja Anne Untera näitusel Eesti ehted läbi aastatuhandete 18.–20. sajandi gravüüre, millel on kujutatud ehteis eesti naisi ja tüdrukuid.

Vanimad, 18. sajandist pärit kostüümipildid, millelt eestlasi leida võib, lähtuvad A. W. Hupeli ja J. G Georgi rahvateaduslikest kirjeldustest ja neil kujutatud inimene üksnes demonstreerib eksootilisi rõivaid ning ehteid. Suure sammu lähemale eestlaste tõepärasemale kujutamisele astus 19. sajandil litograaf F. S. Stern, kes oma Saaremaa 12 kihelkonna rahvarõivaste albumiga markeeris litograafiatel olustikku.

Õhtu jooksu vaadatakse ka hiidlaste ja hiiurootslaste ajalukku seoses E. H. Schlichtingiga ja juttu tuleb mõnevõrra erandlikust joonistusest: Düsseldorfi akadeemia professor G. von Bochmann on kujutanud paljasjalgset Saaremaa naist, kes kannab Mustjala rõivaid (1875).

Näitusel on välja pandud ka kaks varianti Wiiralti 1943. aasta kuivnõelagravüürist „Virve“, milles rahvuslik sõlg kõneleb rukkihakkide ja pearätiku kõrval selget keelt lapse kuuluvusest ning meelsusest.

F.S. Stern. Mustjala naine. Värviline litograafia. U. 1871. Eesti Kunstimuuseum