Tagasi kalendrisse

Efraim Allsalu. Elurõõm ja lüürika karmil ajal

Efraim Allsalu. Elurõõm ja lüürika karmil ajal

Aeg: 10.07.15–25.10.15  11:00–18:00
Asukoht: Adamson-Ericu muuseum

Efraim Allsalu on end Eesti kunstiellu jäädvustanud tänu oma rikkalikule loomingule ja isikupärasele väljenduslaadile. Esmalt hea inimesekujutajana tunnustuse leidnud Allsalu valguse- ja värvikasutuse maalilisi otsinguid ning eksperimenteerimist pinnafaktuuridega hakati kaasaegsetes arvustustes väärtustama pigem hilisematel aastatel. Tema autoritehnikat iseloomustavad tundlik värvikasutus ning tilgutamisega saavutatud reljeefselt krobeline alusmaalingu pind. Valdavalt elurõõmsa temaatikaga maalidel võib leida aga ka iroonia- ja sürrealismielemente.

Kuigi Allsalu loomingu kõrgaeg langes 1960.–1980. aastatesse – perioodi mil nõukogulikust propagandast läbiimbunud ühiskondlikud hoiakud ei soosinud vaba ja loovat mõtlemist – peegeldavad tema teosed kahtlemata fakti, et tegu on andeka kunstnikuga. Isegi ajastuomases tõlgenduses töötemaatikat käsitlevate teoste puhul võib tajuda kunstniku sooja suhet ehitusplatsil või tehases toimetavatesse tegelaskujudesse või leida neisse teostesse peenelt sissepikitud huumorit (nt „Tööinimesed” 1967 ja „Noored” 1968). Teostel „Punane kraana” (1967) ja „Male – kuninglik mäng” (1977) võib aga näha Allsalu meisterlikku üldistusoskust ja sümbolkujundite kasutamist.

Arvestatava peatüki Allsalu loomingus moodustavad väljendusrikkad ja isikupärased vaimuinimeste karakterportreed. Elamine ja töötamine pulbitseva kultuuri- ja teaduseluga ülikoolilinnas Tartus oli igati soodne keskkond nii erialaste kontaktide kui ka sõprussidemete tekkeks. Kirjanikud, kunstnikud, näitlejad, teadlased ja paljud teised kaasteelised avanesid Allsalu jaoks värvikate isiksustena pikkade vestluste käigus. Tema maalidel on jäädvustatud sellised legendaarsed kultuuritegelased nagu Villem Ernits, Aira Kaal, Jaan Kiho, Elmar Kits, Leonhard Merzin, Helend Peep, Lembit Saarts.

Vastukaaluks visuaalselt jõulistele temaatilistele maalidele ja portreedele on Allsalu loonud ka tundlikke lillemaale ja mõtlikke vaikelusid.

Käesolev näitus jätkab Adamson-Ericu muuseumi traditsiooni tutvustada 20. sajandi olulisi Eesti kunstnikke ja on üle mitme aastakümne suurem ülevaatenäitus Efraim Allsalu loomingu paremikust.

Näituse pressialbumi leiab siit.

Näituse kuraator: Ülle Kruus
Näituse kujundus ja graafiline disain: Inga Heamägi
Publiku- ja haridusprogrammide kuraator: Liis Kibuspuu
Näituse meister: Uve Untera
Konservaatorid (Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvad teosed): Maris Klaas ja Jelena Yurieva

Eesti Kunstimuuseum tänab meeldiva koostöö eest Tartu Kunstimuuseumi ja Tartu Ülikooli Kunstimuuseumi

Efraim Allsalu. Tööinimesed. 1967. Eesti Kunstimuuseum