Muutliku vikerkaare all

7. november 2009–21. märts 2010

 

Adamson-Ericu muuseumis Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kunstikogu tutvustav näitus “Muutliku vikerkaare all”

muutliku-vikerkaare-all-5

Adamson-Ericu muuseum alustas muuseumiaastat mullu detsembris oma 25. aastapäeval konverentsiga “Isikumuuseum – isik ja muuseum”, mis tõi laiema ja jätkuva diskussioonina esile erinevate kultuurivaldkondade isikumuuseumide probleeme ning koostöö võimalusi. Muuseumiaasta lõpetuseks, mil teatepulk antakse edasi lugemisaastale 2010, võib näha näitust, mis tutvustab kirjanikega seotud isikumuuseumi, Adamson-Ericu muuseumi pikaajalise ja hea koostööpartneri Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse mitmekülgset kunstikogu.

muutliku-vikerkaare-all-1

Erinevaid teoseid Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kunstikollektsioonist on aastate jooksul kaasatud paljudele näitustele. Väljapanek “Muutliku vikerkaare all” on aga selle mitmekülgse kunstikogu esmakordne ülevaatlik esitlus.

Eelkõige teadusliku uurimistööga tegeleva kirjanduskeskuse kunstikogule pani oma testamendiga aluse Friedebert Tuglas (1886–1971), pärandades perekonna kultuurivara – üle tuhande kunstiteose ja ligemale 16 000 raamatut – Teaduste Akadeemiale. Aastatel 1993–1994 jõudis Rootsist kirjanduskeskusesse Marie Underi ja Artur Adsoni kunstikogu. 2007. aastal andis Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriiges Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusele üle oma heatasemelise kunstikogu, kuhu aastail 1968–1975 oli kogutud eelkõige Eduard Rüga nõudliku valikuga meie pagulaskunstnike Abel Lee, Endel Kõksi, Karin Lutsu, Olev Mikiveri, Eduard Rüga, Hans Tsirki, Epp Ojamaa, Otto Paju, Anne-Reet Parise, Arno Vihalemma, Osvald Timmase ja teiste loomingut.

muutliku-vikerkaare-all-2

Tänaseks 1159 teosega kollektsiooni kuuluvad mitmed Eesti kunstiloos märgilised teosed, nagu Nikolai Triigi “Konrad Mäe portree” aastast 1908, mis selleks näituseks ka täielikult restaureeriti, Ants Laikmaa “Marie Underi portree” (1904), Aleksander Tassa “Amori tempel Versailles’s” (1912) ning hea valik Konrad Mäe, Aleksander Tassa, Nikolai Triigi, Ants Laikmaa, Ado Vabbe, Märt Laarmani, Eduard Wiiralti, Gori, August Roosilehe, Anton Starkopfi, Jaan Vahtra, Andrus Johani, Aleksander Mülberi, Hando Mugasto, Arkadio Laigo, Vive Tolli, Evald Okase ja paljude teiste tuntud eesti kunstnike loomingust. Mõistagi on Underi ja eriti Tuglase kogus suur osa illustratsioonidel. Tähelepanuväärseima välisautorina on esindatud Oskar Kokoschka illustratsiooniga Underi “Kogutud luuletustele” 1958. aastast.

muutliku-vikerkaare-all-3

Kunstikogu kujunemist vaadates joonistub hästi välja kultuurilooliselt huvitav sissevaade kirjanike ja kunstnike omavahelistesse suhetesse.

Väljapanek “Muutliku vikerkaare all” on avatud 21. märtsini 2010.

Näituse kuraator on Kersti Koll ja kujundaja Andres Tolts

muutliku-vikerkaare-all-4

Näitusega kaasnevad üritused:

8. november 2009 kell 13.00
Isaga koos kunsti koguma!
Isadepäeva pereüritus meisterdamise ja maiusega. Külas on kunstikolletsionäär Pekka Erelt perega.

26. november 2009 kell 17.00
“Tsenseerimata Tuglas”. Friedebert Tuglase kommenteeritud autoriantoloogiat tutvustab Jaan Undusk

14. jaanuar 2010 kell 17. 00
Loeng “Elo Tuglas – naine kirjaniku kõrval”
Mall Jõgi

11. veebruar 2010 kell 17. 00
Loeng “Paaži kaitsva tiiva all, Marie Under, Artur Adson”
Õnne Kepp

11. märts 2010 kell 17.00
“Armastus revolutsiooni varjus”. Marie Underi ja Friedebert Tuglase kirju loeb Kaie Mihkelson, kommenteerib Jaan Undusk. Eesti naisluuletajate tekstidele loodud laule esitab Lea Eermann.

Lastele ja koolinoortele:

November 2009 – märts 2010
Minu kunstikogu
Haridusprogramm lastele vanuses 5–12 aastat

Kirjandusest kunstini
Haridusprogramm noortele vanuses 13–18 aastat

20.–21. märts 2010
Kevadvaheaja kunstilaager “Vikerkaare all”

Suurtoetaja:

Rimess