Muuseumist

Eesti Kunstimuuseumi filiaal Adamson-Ericu muuseum asub Tallinna vanalinnas romantilisel trepptänaval ajaloolises kodanikumajas. Muuseumile pani aluse kunstnik Adamson-Ericu lese Mari Adamsoni hinnaline, ligi tuhandest kunstiteosest koosnev kingitus. Ekspositsioon avati 2. detsembril 1983. aastal.

Isikumuuseumina kogub, säilitab, uurib ja tutvustab Adamson-Ericu muuseum Eesti ühe mitmekülgseima kunstniku loomingut. Adamson-Eric oli tuntud eelkõige virtuoosse maalijana, kuid tegeles peaaegu kõigi tarbekunstialadega. Muuseumi teise korruse näitustesaalides asuv püsiekspositsioon annab ülevaate kunstniku rikkalikust loomingust. Esimesel korrusel ja keldriruumides – suviti ka romantilises siseõues – toimuvad vahetuvad näitused.

Lisaks toimuvad muuseumis uurimuslikud väljapanekud ja seminarid, mis käsitlevad valdavalt 20. sajandi kunstilugu nii meie kultuuriruumis kui rahvusvaheliste kontaktide ja võrdluste kontekstis. Publitseeritakse näitusi ja muuseumit tutvustavaid väljaandeid. Eelnimetatud muuseumitöö valdkondade kõrval on viimasel kümnendil suurt tähelepanu pööratud erinevate sihtgruppide hariduslikule tegevusele ning elukestvale õppele.

Tänu rahvusvahelistele kontaktidele Jaapani, Läti, Prantsusmaa, Rootsi, Saksa, Soome, Taani jt muuseumide ning kunstnikega on toimunud regulaarselt nende maade kunsti tutvustavaid näitusi.