Läbikumav. Akvarellid. Kjell Ekström. Ahvenamaa

13.06–10.08.2008

 

Ahvenamaalt pärit kunstnik Kjell Ekström (s.1961) on üle 20 aasta süvenenud akvarellitehnika võimaluste rikkusesse. Loomeinspiratsiooni on ta ammutanud nii Ahvenamaa saarestikust kui iga-aastastelt pikematelt maalireisidelt koos väikese Skandinaavia akvarellistide sõpruskonnaga maailma erinevates piirkondades – Jaapanis, Mehhikos, Aafrikas, Indias, Vietnamis, Balis, Kuubal, Vahemeremaades, Brasiilias, Uus Meremaal, Fääri saartel ja mitmel pool mujal. Oma akvarellides tõlgendab kunstnik nii loodusmotiive ja -meeleolusid kui ka inimkeha väljenduslikkust.

labikumav-akvarellid-ahvenamaa-1

Kunstnikku lummab põhjamaine kargus, veteväljade avarus ning valguse ja vaikuse lõputud variatsioonid. Samas süüvib ta vaimustunult eksootiliste kultuuride, lõõskava kuumuse ja troopilise lopsakuse värvielamustesse.

labikumav-akvarellid-ahvenamaa-2

Kjell Ekströmi tundlikult nüansseeritud teosed võluvad oma minimalistliku vormikultuuri ning akvarellitehnikasse kätketud õhulisuse ja läbikumavuse meisterliku kasutusega. Tihti maalib ta imeõhukesi kihte üksteise peale ning kasutab hõrgult erinevate värvipigmentide omadusi. Kunstnikule on omane motiivi abstraheerimine, erinevate meeleolude tundlik tabamine napi pintslitõmbe ja tooninüansside peene värelusega.

labikumav-akvarellid-ahvenamaa-3

Kjell Ekström on esinenud arvukatel näitustel kogu maailmas ning tema töid on mitmetes muuseumides. Ta on kujundanud ka vitraaže ning Ahvenamaa postmarke.

Näitusel “Läbikumav” on valik kunstniku akvarelle aastatest 2000-2008.

labikumav-akvarellid-ahvenamaa-4

Lisaks loometööle on Kjell Ekström rajanud ning juhib Põhjamaade ühele kuulsamale, 19. ja 20. sajandi vahetusel tegutsenud Önningeby kunstnikekolooniale pühendatud muuseumi Ahvenamaal Önningebys. Önningeby muuseumi, Adamson-Ericu muuseumi ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse koostööna toimus 2006. aastal Tallinnas ja Ahvenamaal näitus “Ahvenamaa fenomen”, mis vaatles meie Noor-Eesti kunstnike loomereise Önningeby kunstnikekoloonia eeskujul Ahvenamaale.

labikumav-akvarellid-ahvenamaa-5

Kjell Ekström on aastaid kuulunud Põhjamaade Akvarellistide Ühingu juhatusse ning korraldanud akvarellikursuseid Skandinaavias ja teistes Euroopa riikides.

Kuraatorid:

Kjell Ekström
Kersti Koll (Eesti Kunstimuuseum – Adamson-Ericu  muuseum)