Kavandist kostüümini. Rahvusooper Estonia 100

9. september – 26. november 2006

 

kavandist-kostyymini-1

Saatetekstis kirjutab koostaja: “Eesti professionaalne kostüümikujundus sai alguse “Estonia” teatris. Esimese kostüümikunstnikuna töötas seal Olga Oboljaninova-Krümmer, kes Peterburist tulnuna tõi kaasa “Mir Iskusstva” esteetika ja kostüümimaali oskused. Pärast tema lahkumist Pariisi jätkas kostüümikunstniku tööd Natalie Mei, kes juhtis kostüümide loomist “Estonias” alates 1929. aastast kuni pensionile jäämiseni 1964. aastal.

kavandist-kostyymini-2

Edaspidi lisandusid kunstikooli “Pallas” kasvandikud Karin Siim-Juse ja Silvia Leitu. Pärast II maailmasõda sai kostüümialast õpetust juba ka Tallinnas Eesti Riiklikus Tarbekunstiinstituudis loodud tekstiili- ja moekateedris, mida juhatas palju aastaid Natalie Mei, ning teatridekoratsiooni osakonnas, mille lõpetajad tulid ooperiteatrisse erialasele tööle. Oma loominguga on lisaks eelpool nimetatutele näitusel esindatud Peet Aren, Maria Krull, Uno Kärbis, Mari-Liis Küla, Aarne Mõtus, Silvia Vasmuth, Lembit Roosa, Jane Kaas, Reili Evart, Tõnu Virve, Georg Sander, Jaak Vaus, Riina Babitseva-Vanhanen ja Eldor Renter.

kavandist-kostyymini-3

Köitva ja suuremahulise kavandite ekspositsiooni juures on aktsendiks kümmekond ehedat kostüümi rahvusooper Estonia kogust. Kolme kuu jooksul, alates 20. septembrist igal kolmapäeval algusega kell 16.30 toimub Adamson-Ericu muuseumis vestlusõhtute sari. Külla on oodata nii lavakujundajaid, juurdelõikajaid kui ka balleti-, opereti- ja ooperiartiste. Õhtupoolikuid koos teatrihuvilistega on lubanud tulla veetma Anu Kaal, Ülle Kogermann, Kaie Kõrb, Teo Maiste, Arne Mikk, Anne Piirsalu, Kustav-Agu Püüman ja Krista Saar.

kavandist-kostyymini-4

Rahvusooperi Estonia, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Adamson-Ericu muuseumi koostöös sündinud projekti “Kavandist kostüümini” on toetanud Eesti Rahvuskultuuri Fond.