Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade

19. november 2011–07. aprill 2012

 

Adamson-Ericu muuseumis saab vaadata mahukat ülevaatenäitust käevõrudest “ILU AHELAD. Käevõrud läbi aegade”. Väljapanek koosneb nii arheoloogilistest leidudest, Adamson-Ericu kavandatud käevõrudest kui mitmete Eesti muuseumite kollektsioonidesse kuuluvatest ehetest.

ilu-ahelad-1

“Näitusel heidame pilgu ajalukku, rännates Adamson-Ericu kujundatud käevõrudest kahele poole ajatelge – ühele poole jääb arheoloogiline leiumaterjal pronksiaja lõpust ja raua-aja algusest ning teisele poole 20. sajandi teise kümnendi kuni tänapäeva kunstnike autorilooming,” ütles näituse kontseptsiooni autor kunstiajaloolane Ülle Kruus.

“Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade” on näitus, kus kahe kuraatori ja kahe kujundaja koostööst sündis esinduslik läbilõige Eestimaa põuest pärit arheoloogilistest leidudest Tallinna ülikooli Ajaloo Instituudi kogude põhjal pronksiajast 13. sajandini. Samuti kuuluvad väljapanekusse kaasaegse professionaalse ehtekunsti tipptööd.

ilu-ahelad-2

“Näituse idee pakkus erinevatele tõlgendustele ruumi avada rännuteede ristumiskoha Eestimaa eriline kultuuriline taust, kus dialoogis on ajastud, inimesed, meistrid, loovus ja kultuurilised märgisüsteemid,” lisas Ülle Kruus.

ilu-ahelad-3

Näitusel on eksponeeritud enamik Adamson-Ericu kavandatud käevõrudest aastatest 1932–1968. Mitmekülgselt andekas Eesti kunstnik Adamson-Eric (1902–1968) on oma esimese käevõrukomplekti disaininud vanemale õele Aurora Semperile 1932. aastal. Kahest võrdse laiuse, kuid eriilmelise kujundusega käevõrust sündis idee uurida süvenenumalt käevõrude ajalugu Eestis.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi arheoloogiamuuseumi varamutest on eksponeeritud üle 200 museaali, mis kõik sisaldavad huvitavat sõnumit selle ehteliigi levikust ja kunstilisest väljendusrikkusest muinasajast tänapäevani.

ilu-ahelad-4

Väljapanekusse on kaasatud 20.–21. sajandi kunstnike autoriehteid. 1923. aastal asutati Tallinnas Kunsttööstuskooli metalli eriala, mis esmalt süvendas oskusi etnograafilise ehte ja filigraani alal, kuid millest aastate jooksul kujunes suurepärane Eesti Kunstiakadeemia metallikunsti osakond. Tänapäeval on EKA metallikunsti eriala lõpetanud kunstnike potentsiaal rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud ja seda on kindlasti toetanud traditsioonid, mis ulatuvad aastatuhandete taha.

ilu-ahelad-5

Näitust “Ilu ahelad. Käevõrud läbi aegade” saab Adamson-Ericu muuseumis vaadata 7. aprillini 2012.