Erivajadustega külastajatele

Kuidas muuseumisse tulla

Adamson-Ericu muuseum, Lühike jalg 3, asub Tallinna vanalinnas peaaegu Niguliste kiriku, Eesti Kunstimuuseumi filiaali Niguliste muuseumi kõrval – nii Raekoja platsilt kui ka Vabaduse väljakult tulles paari minuti tee kaugusel. Tallinna avalikel aladel on parkimine tasuta autodele, mis on korrektselt märgistatud puudega inimese kaardi või märgiga. Lähimad parkimiskohad asuvad Niguliste tänava ääres. Enamik eraparklaid lähikonnas, näiteks Rüütli tänaval, ei paku puudega inimestele tasuta parkimist.

Et saaksime Teid paremini teenindada ja pakkuda mugavat äraolemist, palume oma tulekust ette teatada, helistades telefonil 644 5838 või kirjutades e-posti aadressil adamson-eric@ekm.ee.

Programm: Muuseum puudutab

Kunstimuuseumi viis filiaali on kõik ühel meelel, et külastajal peab muuseumis hea ja turvaline olema. Meie soov on see, et muuseum puudutaks kõiki vaatajaid, olenemata inimese erivajadusest. Adamson-Ericu muuseumi haridusprogrammides saavad osaleda nägemis-, kuulmis-, intellekti- ja liitpuudega lapsed, noored ja täiskasvanud. Kunst muudab nägijaks, kunst aitab kõneleda ning puudutab meid kõiki.

VAEGNÄGIJATELE JA PIMEDATELE

Kunstnik Adamson-Ericu (19021968) teostega on nägemispuudega inimestel võimalus tutvuda helindatud kirjandustõlgete, reljeefsete kunstiteoseid edasiandvate jooniste ning kombatavaks muudetud figuuride vahendusel. Samuti on kirjeldatud ning plaanidega varustatud muuseumi ruumid. Kõiki materjale nägemispuudega inimestele kui  ka tema saatjale saab laenutada kohapeal muuseumi kassast. Kirjeldustõlkeid viiele teosele on võimalik kuulata kodulehelt. Materjal valmis projekti  Kunst „nähtavaks!“ raames 2017. aastal. Toetas  Hasartmängumaksu Nõukogu. Tehtule tuginedes valmis 2018. aastal spetsiaalne haridusprogramm nägemispuudega õpilasgruppidele.


Vaegnägijatele ja pimedatele, kes õpivad I ja II kooliastmes

Muuseumitund on loodud spetsiaalselt vaegnägijatele ja pimedatele õpilastele avardamaks nende teadmisi Eesti kunstist ja tutvustamaks üht erakordset 20. sajandi kunstnikku – Adamson-Ericut (1902–1968). Ligi tunniajase ringkäigu jooksul tutvustatakse  Adamson-Ericut kui kunstnikku, kes lisaks maalimisele omas head disaineritaipu, kujundades nii mööblit, nõusid, vaipu, tekstiile kui palju muud. Täpsemalt käsitletakse haridusprogrammis Adamson-Ericu maali- ja tarbekunsti loomingust osa, millel on tihe seos kunstniku kodu ja koduste paikadega Eestimaal. Püütakse ära arvata, millistes materjalides kunstnik ennast „kodus tundis“. Lähemalt uuritakse ja kombatakse 1938. aastast pärit mööblikomplekti, mille kunstnik ise oma kodu jaoks disainis. Puudu ei jää ka vallatutest fantaasialoomadest, kes lauaplaadilt välja karates olemise veelgi põnevamaks muudavad. Lõpetame tunni loovtööga, mille käigus valmib „kunstniku võti“.

Haridusprogramm on mõtteline jätk muuseumi 2017. aasta projektile „Kunst nähtavaks!“, mis keskendus Adamson-Ericu loomingu kättesaadavaks tegemisele täiskasvanud vaegnägijate ja pimedate sihtrühmale.

Enne grupiga muuseumisse tulekut on võimalus kuulata EKMi kodulehelt spetsiaalselt erivajadusega külastajale helindatud peatükke: Muuseumist ja majast ning Kunstnik Adamson-Ericust.

Soovitav grupi suurus kuni 8 õpilast.
Tunni kestus 60–90 minutit (olenevalt grupist).
Osalemine eelregistreerimisega liisi.selg@ekm.ee või tel 6445838.


Lisaks toimuvad muuseumis regulaarselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pool korraldatavad kontserdid ning ringkäigud kuraatoriga vahetuvatel näitustel. Jälgi seda kalendrist.

Huvi korral võtke meiega ühendust, et saaksime leida teile sobiva temaatikaga ja huvipakkuva programmi, milles osaleda. Kontakt: liisi.selg@ekm.ee või 644 5838.

INTLLEKTIPUUDEGA KÜLASTAJALE

Intellektipuudega gruppidele kohandame muuseumitunde ja muudame muuseumikülastuse põnevaks kogemuseks. Soovitame muuseumitundide hulgast välja valida just teid huvitav temaatika ning konsulteerida selle sisust ning sobivusest teie grupile: liisi.selg@ekm.ee, 644 5838.

Soovitame õpilasgruppidele järgmisi muuseumitunde:

  • Koopainimese mustrid
  • Päike naeratab
  • Toonimeistrid

Valik töötubasid noortele ja täiskasvanutele (grupi suurus 612 inimest):

  • Ehtekunsti töötuba
  • Kahhelmaali töötuba

VAEGKUULJATELE JA KURTIDELE

Kuulmispuudega grupid on oodatud osalema muuseumitundides koos omapoolse viipekeele tõlgiga. Kohandame kõne ja tegutsemise tempot vastavalt teie vajadustele. Õpilastele suunatud haridusprogrammide kohta leiate rohkem infot siit. Soovitame muuseumitundide hulgast välja valida just teid huvitav temaatika ning konsulteerida selle sisust ning sobivusest teie grupile: liisi.selg@ekm.ee, 644 5838.

LIIKUMISPUUDEGA KÜLASTAJALE

Vanalinnas asuv muuseumimaja on mitmete treppidega ja liikumispuudega inimestele raskesti ligipääsetav. Ratastooliga muuseumisse hetkel kahjuks ei pääse.