Näitused 2013

Loov dialoog. Kunstnikepaar Mari Adamson ja Adamson-Eric
04.12.2013–30.03.2014
Esmakordselt võetakse ühisel näitusel vaatluse alla Eesti kultuuriloos legendaarse kunstnikepaari Mari Adamsoni (1908–2000) ja Adamson-Ericu (1902–1968) lugu. Näitus keskendub kahe tugeva loovisiku teineteist toetavale ja mõistvale dialoogile nii loomingus kui elus. Pilk heidetakse ka nende loomeinimestest sõpruskonnale, kunstnikepaari kodule ja loomingule.
Näitusega tähistatakse Adamson-Ericu muuseumi asutamise 30. aastapäeva. Muuseum rajati 1983. aastal Eesti Kunstimuuseumi filiaalina tekstiilikunstnik professor Mari Adamsoni suurejoonelise annetuse toel, millega ta andis muuseumi käsutusse Adamson-Ericu loomingu paremiku. Projekt „Loov dialoog. Kunstnikepaar Mari Adamson ja Adamson-Eric” kuulub ka kultuuripärandi aasta 2013 programmi.

Estoonlased kujutavas kunstis
06.09.–24.11.2013
Näitus on pühendatud Estonia maja valmimise 100. juubelile ning on üks osa suuremast ürituste ja kultuurisündmuste sarjast. Ekspositsioon ja seda saatev programm valmib koostöös Rahvusooperiga Estonia, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga ning Estonia Seltsiga. Esitletakse kunstiteoseid, mis tutvustavad Estoniaga seotud inimesi läbi aastasaja.
Maalide, graafiliste teoste ja skulptuuridega tutvumise kõrval on võimalik saada lisateavet nii artistide kohta kui kuulata ja vaadata nende esinemisi mitmete arhiivide ning muuseumide materjalide põhjal. Kolme kuu jooksul toimuvad mitmed kohtumisõhtud, kus hubasesse muuseumikeskkonda toovad lisaväärtust tänapäeval teatrimajas tegutsevad artistid ja spetsialistid.

Jessie Churchill: Ava / Slot
08.08.–01.09.2013
Jessie Churchill (Suurbritannia) viibis Erasmuse programmi toel Eesti Kunstiakadeemias ja pälvis eriauhinna – võimaluse korraldada näitus Adamson-Ericu muuseumi sisehoovis. J. Churchill õpib Londonis (Central Saint Martins College of Art and Design) skulptuuri erialal. Näitusel välja pandud maalidest moodustuvad dünaamilised abstraktsed skulptuurid, mis reageerivad ümbrusele ja on inspireeritud muuseumi sisehoovi akende peegeldustest.

Viljandi maalimees Juhan Muks (1899–1983)
07.06.–01.09.2013
Adamson-Ericu põlvkonnakaaslase Juhan Muksi värviotsingutega sügavuti tegelev looming on säilitanud värskuse tänapäevani. Retrospektiivse suunitlusega näitus esitleb tema loomingu paremikku Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Viljandi Muuseumi kogudest ning erakollektsioonidest.
Juhan Muks kujunes isikupäraseks loojaks, kogudes erialast õpet nii Tallinna, Tartu kui ka Riia kunstikoolides ja Pariisi vabaakadeemiates. 20. sajandi kunstiuuendused saidki algtõuke enamasti Prantsusmaalt ning seda riiki külastas Muks korduvalt enne Teist maailmasõda. Kõige enam paelus teda maali väljendusvahendite rikkus ja värv kui meedium laiemalt ning tundliku stilisatsiooniga loodusmotiivid.

Sumi-e. Jaapani traditsiooniline tušimaal
22.03.–02.06.2013
Näitus tutvustab Jaapani traditsioonilise kunsti üht erakordselt huvitavat ja nüansirohket tahku – tušimaali, selle suundumusi ja väljendusvõimalusi. Spetsiaalselt Adamson-Ericu muuseumi jaoks koostatud väljapanek valmib koostöös Rahvusvahelise Sumi-e Assotsiatsiooniga, näitusel esinevad mitmed assotsiatsiooni kuuluvad jaapani kunstnikud.
Näitusega üheaegselt on 2013. aasta kevadel ilmumas haikuraamat Andres Ehini mälestuseks. Selles väljaandes on haikudega dialoogis Rahvusvahelise Sumi-e Assotsiatsiooni presidendi Kinsui Katori tušimaalid ning spetsiaalselt Ehini haikusid illustreerivad haigad, kus on tundlikult üheks visuaalseks tervikuks seotud tušimaali pildiline sõnum ja haiku tekst. Mõnda neist eksponeeritakse ka Adamson-Ericu muuseumis. Näitusega jätkub Adamson-Ericu muuseumi pikaajaline Jaapani klassikalisi kunstivorme tutvustav projektide sari.