Adamson-Ericu muuseum 25. Kunstisisesed dialoogid ajapeeglis

10.12.2008-15.03.2009

 

Eesti Kunstimuuseumi filiaal Adamson-Ericu muuseum tähistab oma tegevuse 25. aastapäeva ulatusliku näitusega “Kunstisisesed dialoogid ajapeeglis” ning rahvusvahelise konverentsiga “Isikumuuseum: isik ja muuseum”.

a-e-muuseum-25-1

Näituse külastaja kohtub 20. sajandi Eesti kunstiga, mis peegeldab nii Adamson-Ericu (1902–1968) kui ka tema eakaaslaste ja sõprade loomingulisi otsinguid kodumaal ja võõrsil. Väljapaneku fookuses on Adamson-Ericu neljakümne viie aasta pikkuse loomepärandi kõrval lisaks ka teosed mõnedelt noorema põlve kunstnikelt, kes on olnud tema kunstimõtte jätkajad.

a-e-muuseum-25-2

Kunstikeskseid paralleele ja erisusi saab vaataja jälgida portreedel, vaikeludel, aktimaalidel, linnavaadetel ja maastikel. Esitletavad autorid on Paul Burman, August Jansen, Andrus Johani, Johannes Greenberg, Jaan Grünberg, Albert Kesner, Jaan Koort, Kaarel Liimand, Karin Luts, Aleksander Mülber, Evald Okas, Eduard Ole, Karl Pärsimägi, Enn Põldroos, Olev Subbi, Konstantin Süvalo, Kristjan Teder, Aleksander Vardi, Kuno Veeber ja Eduard Viiralt. Suures mahus eksponeeritakse ka Lilian Semperi hinnalise pärandina käesoleval aastal muuseumikogudesse lisandunud teoseid, mis on EKM restauraatorite Maris Klaasi ja Sirje Alteri kaasabil korrastatud.

a-e-muuseum-25-3

Näituse on koostanud kunstiajaloolane Ülle Kruus. Väljapaneku ning infopaketi kujundajad on Mari Kurismaa, Mari Kaljuste ja Kätlin Tischler. Haridusprogrammide ja uute töövihikute autor on Liisi Lauer. Muuseumi ja Uus Vana Teatri koostöös loodud algupärane dramatiseering kunstniku teest: “Adamson-Eric ad astra” esietendub 5. jaanuaril 2009. Näitus on avatud külastajatele 10. detsembrist kuni 15. märtsini 2009.

a-e-muuseum-25-4

Adamson-Ericu muuseumi suurtoetaja on Rimess OÜ.

Sündmusi toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

a-e-muuseum-25-5