Aasia minu südames. Kōkyō Hatanaka

28. august–01. november 2009

 

Adamson-Ericu muuseumis jaapani kunstniku Kōkyō Hatanaka näitus “Aasia minu südames. Jaapani klassikaline maal nihonga”

aasia-minu-sydames-1

Kunstniku ja ajaloolase haridusega professor Kōkyō Hatanaka (1947) töötab Kyoto kunsti- ja disainiülikoolis kaasaegse nihonga õppejõuna. Lisaks loometööle on ta pühendunud traditsioonilise jaapani stiilis maali nihonga esteetika ja ajaloo uurimisele. Ta on avaldanud arvukalt kunstiteaduslikke töid ning kirjutanud mahuka kaheosalise nihonga-õpiku “Nihonga wo manabu” (I, 1997; II, 1999).

aasia-minu-sydames-2

Jaapanis budistlikus templis sündinud ja kasvanud Kōkyō Hatanakat on köitnud ka India. Ta on põhjalikult uurinud india kunstiajalugu, avaldanud artikleid india miniatuurmaalidest- ja skulptuuridest ning kirjutanud monograafia india tekstiilikunstist. Indias on ta veetnud pikemaid ja lühemaid perioode ning käinud seal palverännakutel. Need reisid on sügavalt mõjutanud ka ta nihonga-loomingut.

aasia-minu-sydames-3

Kōkyō Hatanaka maalid võluvad oma lakoonilise kujundi, sümbolistliku tundeintensiivsuse, nihonga’le omase värvipeenuse ja sumeda läbikumavusega. Tema tööd on tundlikud inimhinge-uurimused, mis on kantud sügavast budistlikust mõttest. Hatanaka visuaalselt lihtsatesse, kuid äärmiselt peenelt viimistletud töödesse on alati kätketud sõnum. See on ajatuks lahustunud hetk – kirgas ja intensiivne. Palve, mis jõuab vaatajani idamaade kunstis nii oluliseks peetud puhta ilu kaudu. Kunstnik on ise öelnud: “Piltide maalimine on mulle justkui küsimuste esitamine oma enese elu kohta. … Kui aga mu käest küsitaks mu elutöö kohta, siis vastaksin kõhklemata, et see on Buddha ja tema õpetusega seotud legendide kujutamine.”

aasia-minu-sydames-4

Kōkyō Hatanaka on 1969. aastast alates esinenud arvukatel näitustel kogu maailmas. Spetsiaalselt Adamson-Ericu muuseumi jaoks koostatud väljapanek pakub Eesti publikule võimalust lähemalt tutvuda ühe jaapani traditsioonilise kujutava kunsti valdkonna nihonga’ga. Termin nihonga võeti klassikalise jaapani stiilis maalikunsti kohta kasutusele 19. sajandil Meiji perioodil, et eristada selles laadis maalitud töid nn lääne-stiilis loodud maalidest. Nihonga’t iseloomustab tasapinnalisus, tundliku kontuurjoonega selge kujundi ja kõneka tühjuse kasutus, puhaste toonide väljendusrikkus ning looduslike värvipigmentide kasutamine.

aasia-minu-sydames-5

Näituse avamisel on kohal kunstnik Kōkyō Hatanaka, kes tutvustab ka reedel, 28. augustil ja laupäeval, 29. augustil algusega kell 13.00 oma loomingut ja nihonga-maali tehnikaid.

Näitusega kaasneb jaapani kultuuri eri valdkondi tutvustav ürituste programm (vt lisa) ja ilmub kataloog (kujundaja Tiit Jürna). Lastele ja koolinoortele toimuvad kogu näituse vältel haridusprogrammid.

Kogu projekt saab teoks Adamson-Ericu muuseumi ja Jaapani Eesti Suursaatkonna koostöös ning Eesti Kultuuriministeeriumi, Eesti Kultuurkapitali, Jaapani Fondi, firmade Japan Tobacco International ja Toyota Baltic AS ning hotell L’Ermitage toetusel.

Adamson-Ericu muuseumi ja Jaapani Eesti Suursaatkonna koostöös on siin alates 2000. aastast neljal korral tutvustatud jaapani traditsioonilise kunsti erinevaid valdkondi.

Väljapanek “Aasia minu südames” on avatud 1. novembrini 2009

Kuraatorid: Kersti Koll (Adamson-Ericu muuseum) ja Taimi Paves (Jaapani Eesti Suursaatkond)

Adamson-Ericu muuseumi suurtoetaja: Rimess OÜ

Näitusega kaasneb jaapani kultuuri tutvustavate ürituste sari:

R 28.08 kell 13.00
Ringkäik näitusel professor Kōkyō Hatanaka juhatusel, vestlusring tema loomingust ja Aasia-reisidest

L 29.08 kell 13.00
Professor Kōkyō Hatanaka loeng-workshop nihonga-maali tehnikatest

N 10.09 kell 18.00
Buto-etendus “Tee valguse poole”
Aki Suzuki: buto-tants, Björn B. Lindström: löökriistad

R 11.09 kell 13.00
Workshop “Buto-tants kui eneseväljendus ja hingeabi”
Aki Suzuki

N 24.09 kell 12.00–16.00
Ikebana demonstratsioon
Professor Indrek Kaeli

R 25.09 kell 16.00
Loeng ikebanast
Ingrid Allik, Eesti Kunstiakadeemia

N 01.10 kell 17.00
Loeng “Zen ja Puhas Maa”
Alari Allik, Tallinna Ülikool

N 15.10 kell 18.00
Kohtumisõhtu Sven Grünbergiga “Budism ja muusika”

N 22.10 kell 18.00
Loeng “Zen kunstis”
Professor Leonhard Lapin

N 29.10 kell 18.00
Luuleõhtu “Sitikas suudleb kuud”
Andres Ehin: luule, häälutused, Mart Soo: kitarr, Brian Melvin: löökriistad

Lastele ja koolinoortele:

Haridusprogramm “Jaapanipärane maalitraditsioon”
Põhikoolile ja gümnaasiumile septembris ja oktoobris

Haridusprogramm “Kehakeel”
Lasteaiale ja algklassidele septembris ja oktoobris

Kunstilaager lastele: “Sügisvaheaeg Jaapanis” 27.–28. oktoober

Täname toetajaid:

Eesti Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Jaapani Eesti Suursaatkond
The Japan Foundation
Japan Tobacco International
L´Ermitage Hotel
Toyota Baltic AS