2 + 2 = 5

24. aprill–23. august 2009

 

Taani Suursaadik Kirsten Geelani ettepanekul aasta tagasi sõlmitud partnersuhetest sündinud näituseprojekt tutvustab kahe Taani kaasaegse kunstniku ja kahe sarnaste materjalidega töötava Eesti tegevkunstniku loomingut. Ühisteks märksõnadeks on kontaktid, seosed, põimumised. Ekspositsiooni on kaasatud Adamson-Ericu aegumatu sõnumiga taiestest tekstiile, ehteid ja metallvorme. Sellest ka projekti pisut intrigeeriv pealkiri “2 + 2 = 5”.

2-2-5-taani-eesti-koostooprojekt-1

Projektiga seotud kunstnikud Karin Röh ja Lorilea Jaderborg Taanist ning Katrin Pere ja Urve Küttner Eestist kohtusid esmakordselt 2008. aasta septembris Tallinnas. Väljapaneku kaasaegne osa sisaldabki eelkõige viimase aasta jooksul valminud teoseid. Materjalidena on seejuures kasutatud hinnalisi kive, väärismetalle, merevaiku, lihtsaid looduslikke kive ja mitmesuguseid tekstiilmaterjale (lina, vill, siid, sünteetilised kiud jne). Kunstnike loomingule annab eripära spetsiifiliste autoritehnikate kasutamine.

2-2-5-taani-eesti-koostooprojekt-2

Kunstnike ja inimeste vahelised kontaktid ning kultuuride põimumised on loonud ajast aega uusi väärtusi nii inimsuhetes kui ka eri autorite loomingulises biograafias. Tähelepanu vääriv detail antud projekti kontekstis on seegi, et eesti nooruk Eric Adamson reisis 1924. aasta lihavõttepühade ajal Berliinist Pariisi, õhutajaks ja kaaslaseks taanlasest kunstiõppur Eric Ochs. Paraku pole teada, milliseks kujunes tolle teise mehe saatus kunstnikuna. Aastast 1927 kunstnikunime Adamson-Eric kasutav noormees jäi aga Pariisiga seotuks järgnevaks kümneks aastaks. Hiljem taas Eestis tegutsedes kujunes temast kohaliku kunstielu isikupärane liider, armastatud õppejõud ja uuendusmeelne looja, kelle kunstilised otsingud on ka disainerina tekstiili ja metallehistöö alal nauditavad tänapäevalgi.

2-2-5-taani-eesti-koostooprojekt-3

Näitus jääb avatuks 23. augustini 2009.

Taani-Eesti koostööprojekti “2 + 2 = 5” kuraatorid on Ülle Kruus ja Kersti Koll Adamson-Ericu muuseumist, näituse kujundaja Peeter Pere, trükiste kujundaja Tuuli Aule.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Taani Saatkond, Taani Kultuuri Instituut.

Adamson-Ericu muuseumi suurtoetaja on OÜ Rimess.

2-2-5-taani-eesti-koostooprojekt-4

Näitusega kaasnevad mitmed publiku- ja haridusprogrammid ning töötoad, mida koordineerib Liisi Lauer.

27. aprill – 31. mai
Haridusprogramm “Kangamustrid” lasteaia- ja koolilastele

7. mai kell 16.00
Loovuse töötuba täiskasvanutele kunstnik Urve Küttneri juhendamisel

4. juuni kell 15.00
“Armsad vanad esemed”. Töötuba täiskasvanutele tekstiilikunstnik Katrin Pere juhendamisel

3.–5. juuni 12.00–16.00
Elamusprogramm Tallinna vanalinnapäevade raames kogu perele

28.–30. juuli
Suvine kunstistuudio “Looduse lood” 7–12-aastastele lastele